Kvačianska a Prosiecka dolina pod Chočskými vrchy | Slovensko

Vodní mlýny Oblazy

Kvačianska a Prosiecka dolina jsou dvě na sebe navazující doliny, které se nacházející se na území Liptovsko – Mikulášského okresu v Žilinském kraji. Díky tomu se dá udělat příjemný výletní okruh a užít si celý den v nádherné krasové krajině Chočských vrchů.

Kvačianska dolina

U vstupu do Kvačianské doliny se nachází parkoviště, které může posloužit jako výchozí bod a taky jako cíl pro naši výpravu. Z parkoviště půjdeme po červené značce, která nás dovede nad Kvačianskou dolinu. Po cestě se nám naskytne několik vyhlídek po okolí a dolů do doliny, kterou protéká potok Kvačianka.

Vodní mlýny Oblazy

Na rozcestníku Oblazy – rázc. pokračujeme dále po modré značce, která nás dovede do doliny a následně pak k místu zvané Oblazy. Zde se nacházejí dva původní mlýny z devatenáctého století.

Oba mlýny si lze prohlédnout. Horný mlyn – Gejdošovský je zařízený jako klasický mlýn.  Druhý Dolný mlyn – Brunčiakovský sloužil jako pila a k tomuto tématu má i uzpůsobenou expozici. Toto místo má pohádkovou atmosféru. Během mé zimní návštěvy byl sníh a azurová obloha a tak jsem měl pocit, jako bych se ocitl v pověsti o čarodějném mlýnu a Krabatovi.

Přes Ráztocký vodopád až do Prosiecké doliny

Od vodních mlýnů budeme dál pokračovat po modré značce vedoucí až  k odbočce na Ráztocký vodopád. Ten se nachází asi 60 metrů od ústí Ráztocké doliny do Kvačianské doliny. Ráztocký vodopád je vysoký osm metrů a ideální doba pro jeho návštěvu je jarní tání nebo období dešťů.  Po žebříku u vodopádu se dá dal pokračovat přes Ráztockou dolinu korytem potoku po neznačené cestě až do osady Jóbova Ráztoka.

Ráztocký vodopád

Ráztocký vodopád

My se však vrátíme od vodopádu na modrou značku a pokračujeme dál, asi po půl kilometru se dostáváme na konec Kvačianske doliny. Do Prosiecké doliny jsou to asi čtyři kilometry. Přes vrch Sekanica (945 m. n. m.) dál přes krasovou náhorní planinu Svorad. Cesta ubíhá dobře, protože se nabízí možnost kochat pohledem na okolní kopce Chočských vrchů.

Prosiecka dolina

Turistický rozcestník Svorad je pomyslná vstupní brána do Prosiecké doliny. Pokračujeme nadále po modré značce a po půl kilometru přicházíme k turistickému rozcestníku Vidová a přístřešku, kde je odbočka k vodopádu Červené piesky.

Prosiecka dolina

Prosiecka dolina

Jelikož je vodopád tvořen tokem, který odvodňuje krasové plato, přes suché období se potýká s nedostatkem vody. Já jsem tento vodopád navštívil v zimě a tak se mi naskytla podívaná na mohutný ledopád. Vodopád Červené piesky svojí výškou 15 metrů je nejvyšším vodopádem Chočských vrchů.

Prosieska dolina má na délku přibližně čtyři kilometry a místy potkáváme kovové žebříky, řetězy a různé lávky. Myslím si, že se nejedná o nic náročného. Poslední část Prosieske doliny se jmenuje Tiesňava Vráta. Tvořená je skalní bránou, kterou vystoupíme ven z doliny k turistickým přístřeškům u rozcestí Prosiecka dolina – ustie.

Závěr

Navážeme na žlutou značku, která nás dovede na parkoviště u vstupu do Kvačianské doliny, ze kterého jsme vycházeli.

Celý okruh má přibližně 20 km. Cesta je příjemná a určitě nebudete litovat dne zde stráveného. Po celé trase je naučná stezka, a tak je o zajímavé informace není nouze. Pokud máte rádi ledopády, tak doporučuji si udělat výlet v zimě, samozřejmě je potřeba počítat s ledem a námrazou.

odkaz na mapu trasy: https://mapy.cz/s/boculopedo

Fotogalerie na k článku: https://1url.cz/OzNCX

 


Hledáme redaktory:

Baví tě cestovat, fotit a psát? Chtěl bys sdílet své poznatky z cest a inspirovat další lidi, kam na výlet? Napiš nám na náš email:  preshumna(@)seznam(.)cz


Sledujte nás na sociálních sítích:

Nejnovější články:

 

 • Bigarský vodopád – rekviem za jeden unikátní vodopád světa | Banát
  Bigarský vodopád se nachází v národním parku Cheile Nerei – Beusnita. V oblasti, která je známa našincům jako rumunský Banát. The World Georaphy vydal v roce 2013 seznam osmi jedinečných vodopádů světa, kde se na prvním místě umístil právě Bigarský vodopád. V pondělí 7. června 2021 přišla smutná zpráva – ve večerních hodinách se utrhl blok tvořený nánosem travertinu a zřítil se k zemi. Bigarský vodopád…
 • Otomar Dvořák: Soutěskami Českého krasu | Audioknižní ochutnávka
  Tato kniha nás zavede i na pohádkový hrad Karlštejn, klášter ve stínu gigantického útesu ve Sv. Janu pod Skalou, prastaré hradiště Tetín nebo rozsáhlé Koněpruské jeskyně s dílnou středověkých padělatelů mincí, ale především nám odhalí zákoutí neprávem opomíjená. Spatříme jeskyně, v nichž poustevníci sv. Prokop a sv. Ivan sváděli vítězný zápas s mocnostmi pekelnými, u trampských ohňů vyslechneme legendy o děsivém fantomu opuštěných lomů…
 • Hrad Pravda – romantické místo setkávání dnes i v minulosti | PP Džbán
  Na pomezí okresů Louny, Kladno a Rakovník se nachází přírodní park Džbán. Vytváří tak pomyslnou hranici mezi průmyslovými oblastmi Severočeské hnědouhelné pánve a Kladensko-rakovnické pánve. Pozoruhodnou krajinu Džbánska utvářeli geologické procesy zdvižením křídové tabule vysoko nad krajinu. Vzniklo tak poměrně rozsáhlé přírodovědně a krajinářsky cenné územ, které je ceněno díky své geomorfologii území…
 • Hrad Helfenburk – Hrádku se zmocnila tlupa loupeživých opic | Ústecko
  Hrad Helfenburk se nachází na pomezí CHKO Českého středohoří a Kokořínska nedaleko obce Úštěk v Ústeckém kraji. Byl vybudován ve 14. století na pískovcovém ostrohu, který ční nad údolím Hradeckého potoka. Zřícenina skalního hradu dokáže učarovat mnoha návštěvníkům. O její malebnosti svědčí i skutečnost, že si kulisy hradu pro své záběry vybral nejeden filmový štáb – např. pro film Dva na koni, jeden na oslu, O bílé paní…
 • Z hradu na hrad středním Krušnohořím od O. Grezlové | Knižní ochutnávka
  Z hradu na hrad středním Krušnohořím V prosinci vyšla u nakladatelství Regia, v edici Tajemné stezky, další zajímavá kniha Z hradu na hrad středním Krušnohořím od Otilie K. Grezlové. Ve spolupráci s nakladatelství Regia jsme vám další knižní ochutnávku.Po první knize Hornickou slávou středního Krušnohoří budeme pokračovat směrem na východ. Uvidíme, že tato část Krušných hor je o poznání „jinačejší“…

 

 

Podpoř nás sdílením