Kýšovický vodopád – výlet k největšímu vodopádu Krušných hor | Ústecko

kýšovicky vodopád

Kýšovický vodopád se nachází na jedné z přítokových větví, které sbírají vodu z okolních svahů, a sbíhají se dolů do údolí do Prunéřovského potoka. Samotný přítok vodopádu pramení nedaleko vesničky Kýšovice, která spadá pod obec Výsluní. K Prunéřovskému potoku voda urazí jen necelých čtyři sta metrů. Na tak krátké trase padá z převýšení sta metrů. Za nespočet let si voda v terénu vymyla svoji cestičku v rulovém podloží a vytvořila několik kaskád, které jsou součástí Kýšovického vodopádu. Díky své celkové výšce se Kýšovický vodopád honosí titulem „Největší vodopád Krušných hor“.

Pokud se vydáte na výlet k tomuto krušnohorskému velikánovi, čeká vás příjemná procházka divokým údolím. Celý výlet se dá spojit s návštěvou nedalekého hradu Hasištejnu. Důležité je však období, kdy se k vodopádu vydáte. V době sucha můžete najít jen suché skály, nebo nepatrný pramínek odkapávající ze skal. V době dešťů nebo tání sněhu, kdy je vody v krajině dost, vás Kýšovický vodopád za vaši pouť odmění úchvatnou podívanou na dílo přírody.

Výchozí body

Pokud se vydáte k vodopádu autem je ideální spojit výlet s návštěvou hradu Hasištejn.  Dá se zaparkovat na parkovišti u hradu a k vodopádu se vydat po modré značce, odkud je to k vodopádu přibližně 4km.

Kýšovický vodopád tvoří tři kaskády, jejich celková výška je 25 metrů.

Autobusem se dá zvolit několik výchozích bodů a různě nakombinovat. Z Chomutova jezdí několik autobusových spojů do těchto končin. Nejkratší varianta je dojet autobusem na zastávku Místo, výchovný ústav a po půl kilometru se napojíte na modrou turistickou značku u hradu Hasištejn. Autobusy sem jezdi poměrně často i o víkendu. 

Pokud si chcete užít příjemnou procházku a bez nutnosti návratu do původního výchozího bodu. Jako začátek výletu lze využít autobusovou zastávku nazvanou Hora Svatého Šebestiána, Nová Ves, nebo kratší cestu ze zastávky Křimov, Celná. Napojíte se tam na modrou značku a doputujete až na autobusovou zastávku Kadaň, Prunéřov či stejnojmennou vlakovou stanici Kadaň-Prunéřov odkud pravidelně jezdí vlaky. Trasa z Nové Vsi do Prunéřova má přibližně 14 km. Trasa z Celné do Prunéřova má 11km.

Vyrazíte-li vlakem, nejbližší stanice je zastávka Kadaň – Prunéřov, odkud vede k vodopádu devět kilometrů dlouhá trasa po modré turistické značce. Je to delší cesta, ale její výhodou je, že vlaky zde jezdí docela často. Stanice Kadaň Prunéřov se nachází na trase Praha – Cheb a zastavují zde i rychlíky.

Pokud vyrazíte k vodopádu z Ústeckého kraje, můžete využít výhodnější celodenní jízdenku, více zde. Pro příhraniční oblasti se nabízí výhodnější jízdenka Ergonet, více zde.

Načasování výletu

Pokud se vydáte k vodopádům v době, kdy je v krajině dost vody, je třeba počítat s tím, že cesta vede přes údolí, kam se sbíhá voda z okolních svahů, a tak o bláto a vodu nebude nouze. Odměnou za možné umazání a zmáčení vám bude podívaná na burácející Kýšovický vodopád. V době silných mrazů se pro změnu vodopád se mění v dechberoucí ledopád. V letních měsících, kdy je v krajině málo vody, najdete v místě vodopádu jen nepatrný „čůrek“, případně skály zcela bez vody.

Výlet k vodopádu můžete spojit s návštěvou hradu Hasištejn. Ten je otevřený od 1.června do 30.září každý den. Od 1.dubna do 31.května a od 1.října do 31.října jen v pátek, sobotu, neděli a o svátcích. Podrobnější informace otvírací době naleznete na stránce hradu Hasištejn.

Hrad Hašištejn

Nad údolím Prunéřovského potoka tiše stojí na stráži hrad Hasištejn. V minulosti dohlížel na obchodní stezku a rudná ložiska.

Cesta k vodopádu z Prunéřova k Hasištejnu

Pokud se rozhodneme pro cestu vlakem, výchozí bod pro naši cestu bude vlaková stanice Kadaň – Prunéřov. Tato stanice leží na trase Praha – Cheb a jezdí zde poměrně hodně spojů. Jelikož je to přestupní stanice ve směru na Kadaň, zastavují zde i rychlíky.  Před stanicí se nachází rozcestník turistického značení. Naše cesta vede po modré turistické značce kolem tepelné elektrárny Prunéřov. Ta nás zhruba po dvou a půl kilometrech dovede k rozcestí Prunéřov – Ušák, bus. Zdejší autobusová zastávka může posloužit také jako výchozí či cílový bod pro naši trasu.

Od rozcestí modrá turistická značka pokračuje po silnici obcí Prunéřov a po dvou kilometrech (po dvě stě metrech od posledního domečku) odbočuje ze silnice vpravo do kopce. Po necelém kilometru dorazíme k parkovišti u hradu Hasištejn. Jak již bylo zmíněno i to může skvěle posloužit jako výchozí bod, pokud vyrazíme autem.

Pokud se vám nechce šplhat do kopce a pak klouzat z kopce, můžete jít dál podél Prunéřovského potoka po silnici bez odbočení až k hradu. Tato cesta je možná o něco pohodlnější, ale také o dva kilometry delší.

Z Hasištejna k vodopádu

Pokud k vodopádu vyrazíte v turistické sezóně, určitě nebudete litovat, pokud si vyčleníte i čas na návštěvu hradu Hasištejn. Zde se můžete i občerstvit. 

Od parkoviště u hradu Hasištejnu cesta pokračuje dál po modré turistické značce a po půl druhém kilometru sestupuje opět do údolí Prunéřovského potoka u chatové osadě Úbočí.

Zde stojí za pozornost kamenní most, o kterém se mluví jako o nejstarším mostu v České republice, jež zde postavily slovanské kmeny. „Zlí jazykové“ z Národního památkového ústavu vše dementovali: Most nebyl nikdy archeologicky zkoumán. Na základě sídelně historických souvislostí lze předpokládat, že může pocházet z období vrcholného středověku. Je ovšem otázkou, jak stará je současná konstrukce.“

Kyšovický vodopád

O kamenném mostu v chatové osadě Úbočí se traduje, že se jedná o nejstarší most v České republice.

Od mostu pokračujeme dál údolím po modré turistické značce. Pokud půjdeme podle navigace mapy.cz, navede nás kratší cestou, ale přes brod Prunéřovského potoka, k vodopádu. Pokud je dostatek vody v krajině, tak tato cesta je náročnější. Ti, co nechtějí riskovat koupel v potoce, to raději vzdají. I když brod se nachází blízko, není třeba stahovat kalhoty…

Stačí pokračovat dál údolím po modré značce, která nás dovede po necelém půl kilometru přes most až k rozcestníku Kýšovický vodopád. Zde je dobře značená odbočka, která nás dovede po pravém břehu až pod vodopád. Ještě nedávno tato cesta nebyla v mapách značená. Tak není pochyb, že dost lidí to – při představě brodění se studeným potokem – vzdalo těsně před cílem.

Z Nové Vsi k vodopádu

Pokud přijedeme autobusem do Nové Vsi a vydáme se k vodopádu po proudu Prunéřovského potoka, poslouží nám jako výchozí bod autobusová zastávka Hora Svatého Šebestiána, Nová Ves. Odkud se vydáme do vesničky Nová Ves, kde začíná značení modré turistické trasy. Po dvou a půl kilometrech nás značka dovede k rozcestí Pod Celnou. Zde bude váš výchozí bod, pokud přijedete autobusem na zastávku Křimov, Celná.

Od rozcestí dál pokračujeme po modré turistické značce a ta nás dovede po necelých dvou kilometrech k odbočce na Kýšovický vodopád. Zde je dobře značená odbočka vedoucí po  pravém břehu až pod vodopád.

Kýšovecký vodopád

Vyšplhat až nahoru k vodopádu může být náročné. Obzvlášť pokud je vlhko nebo námraza. Vyšplhat až k poslední kaskádě se však vyplatí, protože patří k té nejkrásnější části vodopádu.

Při návratu můžeme pokračovat dál po modré značce přes hrad Hasištejn, Prunéřov až na vlakovou stanici Kadaň – Prunéřov, odkud je dobré vlakové spojení.

Kýšovický vodopád

Kyšovický vodopád tvoři tři stupně. Celkově dosahuje výšky 25 metrů a díky tomu se honosí titulem „Nejvyšší vodopád Krušných hor“. Tvoří ho vody bezejmenného toku, který odvodňuje svah kolem vesničky Kýšovice. Vodopád se nachází v poměrně prudkém svahu. Zde mějte na paměti, že špatně se leze nahoru a ještě hůře dolů. Obzvlášť pokud je vlhko nebo námraza. Vyšplhat až k poslední kaskádě se však vyplatí, protože patří k té nejkrásnější části vodopádu.  

 

Nejnovější články

 

 

 

 


 

Hledáme redaktory

 

Baví tě cestovat, fotit a psát? Chtěl bys sdílet své poznatky z cest a inspirovat další lidi, kam na výlet? Napiš nám na náš email:  preshumna(@)seznam(.)cz

 


 

Sledujte nás na sociálních sítích