Jeskyně Mrtvých Netopýrů – nevšední výprava do podzemí | Nízké Tatry

Jeskyně mrtvých netopýrů

Díky bohatě vyvinutému krasu a do výšky se tyčícím horským masívům se mohou Nízké Tatry pyšnit několika krasovými rekordy. Jde například o nejdelší Demänovský jaskynný systém s délkou více než jednačtyřicet kilometrů, nebo nejhlubší systémem Hipmanových jaskýň, kterému chybí jeden metr, aby dosáhl hloubky půl kilometru. Jeskyně Mrtvých Netopýrů je známa druhým největším jeskynním dómem – Bystrickým dómem.

Slovensko jako jeskyňářská velmoc

Slovensko má z „krasového“ hlediska oproti České republice silný náskok. Na Slovensku se nachází mnoho rozsáhlých krasových lokalit, jako jsou třeba Nízké Tatry, Slovenský kras, Chočské vrchy či Muráňská planina. Naproti tomu v Česku je více nekrasových lokalit tvořených třeba pískovci. Tento fakt se odráží i v počtu známých jeskyní – v Česku je známých kolem tří tisíc jeskyní, na Slovensku se počet šplhá k sedmi tisícům.

Pro turisty je z tohoto počtu jeskyní přístupný jen malý zlomek. Kromě třinácti klasicky zpřístupněných jeskyní, je jich na Slovensku ještě několik ve správě oblastních skupin Slovenské speleologické společnosti, která organizuje jejich prohlídky pro veřejnost. A to pro běžného turistu netradiční formou – bez betonových chodníků s nerezovým zábradlím napříč jeskyní ve světle lamp svíticích do každého zákoutí.

Toto je jiný přístup k jeskyni. Zatímco běžně zpřístupněné jeskyně se musí přizpůsobit návštěvníkům, zde se návštěvník musí přizpůsobit jeskyni, aby mohl do ní vstoupit. A v tom je to magično. Návštěvu přizpůsobené jeskyně a nepřizpůsobené je jako porovnávat městský park a prales.

Mezi průkopníky zpřístupnění jeskyně pro veřejnost pod vedením jeskyňářů patří členové Speleoklub Ďumbier,  kteří se rozhodli zpřístupnit jeskyně Mrtvých Netopýrů, která se nachází v podzemí Kozích hřbetů.

Jaskyňa Mrtvych Netopierov

Svoji délkou přes jednadvacet kilometrů patří jeskyně Mrtvých Netopýrů mezi čtvrtou nejdelší jeskyni a hloubkou 324 metrů pátou nejhlubší jeskyní na Slovensku. A své nezvyklé jméno dostala podle množství netopýřích koster, které se nacházejí uvnitř. Díky vchodu v nadmořské výšce 1520 metrů je nejvýše položenou zpřístupněnou jeskyní na Slovensku.

Jaskyňa Mrtvych Netopierov (autor: M. Szunyog (jmn.sk)

Zde jeskyňáři nabízejí návštěvníkům několik možných variant, jak jeskyni navštívit:

Prohlídková trasa A

Tato trasa je uzpůsobená pro širokou veřejnost i pro děti od osmi let. Její délka je jeden kilometr a návštěva trvá přibližně hodinu a půl. Jelikož se zde nenacházejí betonové chodníčky a zábradlí, je oproti běžně zpřístupněné jeskyni o něco náročnější. Typická je svým trapézovým jištěním a chůzí skalními chodníčky. Potřebné vybavení do jeskyně je pevná obuv a teplé oblečení. Teplota v jeskyni se pohybuje jen pár stupňů nad nulou.

Speleotreking B 

Varianta této trasy je přístupná jen pro fyzicky zdatné osoby starší 18 let. Jeho délka je sedm set padesát metrů a trvá přibližně dvě hodiny. Je zapotřebí mít zkušenosti s pohybem ve vysokohorském terénu a ovládáním základních lezeckých návyků. Doporučuje se pevná horská obuv nad kotníky. Speleotreking B je přechodem několika namáhavých míst a vyžaduje jištění pomocí lanové techniky. Dá se zkombinovat s prohlídkovou trasou A.

Speleotreking C

Tento okruh je přístupný jen pro fyzicky zdatné osoby starší 18 let. Jde o trek v náročném jeskynním terénu. Trek si vyžaduje pokročilejší lezecké zkušenosti. Jeho délka je šest set padesát metrů a trvá přes tři hodiny.

Návštěvu jeskyně je potřeba si dopředu objednat na telefonním čísle: +421 905 135 535 nebo na emailu: kontakt@jmn.sk. Pro aktuální ceník, otvírací dobu a podrobnější informace doporučujeme navštívit web Jaskyňa Mrtvych Netopierov. Nebo sledovat dění kolem jeskyně na sociálních sítích facebook a instagram.

Kam dál?

Nízké Tatry nabízejí nepřeberné množství možností jak využít čas zde strávený. Pokud přijedete z jižní strany, můžete navštívit Bystrianskou jeskyni v obci Bystrá.

I v srpnu může na Chopku počasí nemile překvapit. Viditelnost sotva na deset metrů a pět stupňů.

Nebo se vydat na trek na dva nízkotatranské velikány od jeskyně po zelené značce k chatě generála Milana Rastislava Štefánika a dál po červené značce na Ďumbier, který je svojí nadmořskou výškou 2043 metrů nejvyšším vrcholem Nízkých Tater. Za hezkého počasí se vám z něj naskytnou nádherné výhledy. Dále pak na Chopok, který se tyčí 2024 metrů nad mořem a je druhým nejvyšším vrcholem v Nízkých Tatrách. Z Chopku se dá dál pokračovat  lanovkou nebo pěšky po žluté značce na Trangošku, nebo po modré do Jasné v Demänovské dolině. Je potřeba mít na pamětí, že se jedná o vysokohorskou tůru a je tudíž nutná vhodná obuv. Vždy je nutné počítat s výraznými změnami počasí – i za teplého dne se může rapidně ochladit.

Kudy do jeskyně

Ideální místo je Trangoška, kde se nachází jak autobusová zastávka, tak parkoviště. Zde začíná zelená turistická značka, která nás dovede po dvou kilometrech k turistickému rozcestníku. Následná odbočka nás po tři sta metrech dovede až k jeskyňářské chatě, která slouží jako vstup do jeskyně.

—-
* úvodní fotka: Jeskyňářská chata (autor: M Szunyog (jmn.sk).

Fotogalerie k článku: fb.com…

 


Hledáme redaktory:

Baví tě cestovat, fotit a psát? Chtěl bys sdílet své poznatky z cest a inspirovat další lidi, kam na výlet? Napiš nám na náš email:  preshumna(@)seznam(.)cz


Sledujte nás na sociálních sítích:

Nejnovější články: