Hrad Hardegg a čarovné vyhlídky na dyjské údolí | NP Podyjí a Thayatal

Hardegg

Národní park Podyjí je jediný národní park na Moravě. Jak už název naznačuje, nachází se  se podél řeky Dyje a navazuje na rakouský park Thayatal. V údolí, kde Dyje tvoří přírodní hranici mezi Českem a Rakouskem, se po dlouhá staletí tyčí na skále hrad Hardegg, němý pamětník časů dobrých i zlých.

Mnoho návštěvníků má Podyjí spojeno s Vranovem nebo s vínem. Jestli něco opravdu stojí za návštěvu v národním parku Podyjí, pak jsou to čarovné vyhlídky na meandrující řeku Dyje. Dnes se podíváme na jednu moji nejoblíbenější trasu na jihu Moravy.

Výchozí bod Čížov

Ať už se vydáme autem nebo autobusem, náš výchozí bod bude vesnice Čížov. Pojedete-li autem, využijte parkoviště před Čížovem a doporučuji nechat auto zde, protože v obci není moc možností k parkování. Pro autobusovou dopravu využijte přímou autobusovou dopravu ze Znojma. Přes týden docela pravidelně, skoro po dvou hodinách a o víkendu je to trochu horší. První jede v devět a pak další až ve třináct hodin. Do Znojma se dá dostat poměrně dobře z Brna, odkud jezdí expresní bus Brno – Znojmo.

Pokud si budete hledat spoj na internetu, je potřeba dát pozor, aby jste zadali správně Čižov – jeden je taky v okrese Jihlava. Ten náš je Čížov/Horní Břečkov. Další doporučuji prostudovat možnosti jízdného, protože na jihu Moravy funguje Integrovaný dopravní systém Jihomoravského kraje. A zde je několik možností výhodného jízdného, které cestovatele potěší – například, která víkendu platí pro dva lidi a jde s ní cestovat vlakem, autobusem a MHD. Pro více informací doporučuji navštívit stránky IDS JMK.

Z Čížova na jednu z nejkrásnějších vyhlídek v ČR

Ať už dojedeme autem nebo busem, vydáme se po žluté značce, která nás dovede k návštěvnickém středisku na druhém konci vesnice. Toto středisko provozuje správa NP Podyjí. Zde si můžeme prohlídnout expozici o NP Podyjí a případně získat další informace od zaměstnanců NP. Málokdo si však všimne, že budova, která sloužila dříve finanční stráži, je vybudovaná na prvorepublikovém bunkru.

Od střediska budeme dál pokračovat po modré turistické značce. Po pár metrech naši pozornost upoutá Památník železné opony, který je skromnou připomínkou toho, jak to vypadalo zde v době železné opony. 

Hardeggská vyhlídka a Hardegg

Hardeggská vyhlídka a Hardegg

Po dvou a půl kilometru dojdeme po modré značce k odbočce na Hardeggskou vyhlídku. Po odbočce dojdeme až k dřevěném altánku, který byl postavený na skále nad řekou, a ze kterého se nám naskytne překrásný výhled na městečko Hardegg a údolí Dyje. Hardeggská vyhlídka patří mezi nejkrásnější vyhlídky u nás a při pohledu do údolí se o tom přesvědčíte sami. 

Z Vyhlídky do nejmenšího městečka Rakouska

Po návratu z vyhlídky na modrou značku budeme pokračovat dál dolů z kopce do údolí. Pokud se vydáme na výlet za teplého slunečného dne, potkáme při troše štěstí významného obyvatele NP Podyjí – kriticky ohroženou ještěrku zelenou, která dorůstá až do délky čtyřiceti centimetrů a je největší ještěrka žijící u nás. Svojí výraznou barevností samečci působí až  exotickým dojmem.

Pokud přejdeme po mostě přes Dyji, tak přejdeme z Česka do Rakouska, z Podyjí do Thayatalu, a vstoupíme do městečka Hardeggu. Toto nejmenší městečko v Rakousku bylo dlouhá léta zastíněné železnou oponou, ta se tyčila na druhém břehu řeky, která před tím přinášela obživu mnoha obyvatelům Hardeggu.

Hrad Hardegg

Nad městečkem na skále se majestátně tyčí němý svědek, který nahlíží na vše dobré i zlé, čím si městečko prošlo. Svědek, který za devět staletí z malé pevnosti vyrostl v mohutný hrad, který láká jak turisty tak filmaře. Český divák ho mohl vidět, třeba v třetí sérii seriálu Labyrint jehož premiéru odvysílala Česká televize v roce 2018. Hrad Hardegg je svojí rozlohou je jedním z největších obranných pevností dolního Rakouska. Pokud se rozhodnete pro jeho návštěvu, jistě nebudete litovat.  Po zaplacení vstupného si hrad můžete v klidu projít sami, u pokladny dostanete vytištěného průvodce v češtině.

Kam dál??

Toto místo nabízí spoustu možností kam dál pokračovat. Určitě neprohloupíte, když se sem budete vracet a nebo si uděláte výlet na celý víkend a ubytujete se třeba v Čížově v kempu U Švestků

Jako první se nabízí možnost navštívit místní Guck Kasten muzeum, které seznamuje návštěvníky se historií městečka Hardegg od pravěku až po současnost.

Další možnost je udělat si vyhlídkový okruh kolem hradu po zelené značce spojený s výšlapem na vrchol Max Plateau ( 411 m. n. m.) na kterém si můžete odpočinout v altánku. Určitě vaši pozornost tento vrchol upoutá hned při prvním pohledu na údolí, protože je díky svému vysílači na skále nepřehlédnutelný. 

Hardegg jako na dlani

Hardegg jako na dlani. Za hradem se tyčí vrch Max Plateau. Na pravé straně je vidět skála na které stojí Hardeggská vyhlídka.

 

Následně se dá navštívit dům národního parku Thayatal, kde bývají výstavy a najdete tam i výběh divokých koček. Následně se dá pokračovat až k poustevnické jeskyni, která se nachází na skále nad řekou. Podle pověsti v ní přebýval v dobách křižáckých válek poustevník, který pomáhal lidem z Hardeggu. Pro návrat volíme cestu nad řekou, kde se nachází několik nádherných vyhlídek na hrad Hardegg a jeho okolí. Tento okruh měří přibližně osm kilometrů a končí u mostu po kterém jsme v úvodu naší cesty přešli do Hardeggu.

Čas na návrat

Pokud přejdeme most a vrátíme se do Česka a nebude se nám nebude chtít do kopce, ze kterého jsme sestoupili od vyhlídky, vydáme se za budovou bývalé celnice po zelené značce, která vede po břehu řeky Dyje a po dvou kilometrech se napojuje na modrou značku po které vycházeli a asi po kilometru a půl dojdeme zpět do Čížova.

 

Odkazy:

 


Hledáme redaktory:

Baví tě cestovat, fotit a psát? Chtěl bys sdílet své poznatky z cest a inspirovat další lidi, kam na výlet? Napiš nám na náš email:  preshumna(@)seznam(.)cz


Sledujte nás na sociálních sítích:

Nejnovější články:
 • Bigarský vodopád – rekviem za jeden unikátní vodopád světa | Banát
  Bigarský vodopád se nachází v národním parku Cheile Nerei – Beusnita. V oblasti, která je známa našincům jako rumunský Banát. The World Georaphy vydal v roce 2013 seznam osmi jedinečných vodopádů světa, kde se na prvním místě umístil právě Bigarský vodopád. V pondělí 7. června 2021 přišla smutná zpráva – ve večerních hodinách se utrhl blok tvořený nánosem travertinu a zřítil se k zemi. Bigarský vodopád…
 • Otomar Dvořák: Soutěskami Českého krasu | Audioknižní ochutnávka
  Tato kniha nás zavede i na pohádkový hrad Karlštejn, klášter ve stínu gigantického útesu ve Sv. Janu pod Skalou, prastaré hradiště Tetín nebo rozsáhlé Koněpruské jeskyně s dílnou středověkých padělatelů mincí, ale především nám odhalí zákoutí neprávem opomíjená. Spatříme jeskyně, v nichž poustevníci sv. Prokop a sv. Ivan sváděli vítězný zápas s mocnostmi pekelnými, u trampských ohňů vyslechneme legendy o děsivém fantomu opuštěných lomů…
 • Hrad Pravda – romantické místo setkávání dnes i v minulosti | PP Džbán
  Na pomezí okresů Louny, Kladno a Rakovník se nachází přírodní park Džbán. Vytváří tak pomyslnou hranici mezi průmyslovými oblastmi Severočeské hnědouhelné pánve a Kladensko-rakovnické pánve. Pozoruhodnou krajinu Džbánska utvářeli geologické procesy zdvižením křídové tabule vysoko nad krajinu. Vzniklo tak poměrně rozsáhlé přírodovědně a krajinářsky cenné územ, které je ceněno díky své geomorfologii území…
 • Hrad Helfenburk – Hrádku se zmocnila tlupa loupeživých opic | Ústecko
  Hrad Helfenburk se nachází na pomezí CHKO Českého středohoří a Kokořínska nedaleko obce Úštěk v Ústeckém kraji. Byl vybudován ve 14. století na pískovcovém ostrohu, který ční nad údolím Hradeckého potoka. Zřícenina skalního hradu dokáže učarovat mnoha návštěvníkům. O její malebnosti svědčí i skutečnost, že si kulisy hradu pro své záběry vybral nejeden filmový štáb – např. pro film Dva na koni, jeden na oslu, O bílé paní…
 • Z hradu na hrad středním Krušnohořím od O. Grezlové | Knižní ochutnávka
  Z hradu na hrad středním Krušnohořím V prosinci vyšla u nakladatelství Regia, v edici Tajemné stezky, další zajímavá kniha Z hradu na hrad středním Krušnohořím od Otilie K. Grezlové. Ve spolupráci s nakladatelství Regia jsme vám další knižní ochutnávku.Po první knize Hornickou slávou středního Krušnohoří budeme pokračovat směrem na východ. Uvidíme, že tato část Krušných hor je o poznání „jinačejší“…

Podpoř nás sdílením