Na přeshraniční výlet k sousedům do Dračí jeskyně | Sasko

Dračí jeskyně, CC BY-ND, Drachenhöhle Syrau

Podpoř nás sdílením

V německém Sasku, asi čtyřicet kilometrů od Aše, se nachází obec Syrau. Na první pohled není tato obec ničím výjimečná. Pokud však budete trochu pozorní, všimnete skromných poutačů na zdejší turistickou atrakci. Tou atrakcí je Dračí jeskyně (něm. Drachenhöhle) a rozhodně stojí za návštěvu. 

Objevení Dračí jeskyně

Dračí jeskyně byla objevená 14. března 1928 ve vápencovém lomu v Syrau. Během prací na nových vrtech, mistrovi lomu Ludwigovi Undeutschovi propadl puklinou ve skále majzlík a zmizel v neznámé podzemní prostoře. Tato puklina byla následně rozšířena a dolů se spustil jeho syn Willy.

Otevření jeskyně pro turisty

Willy se ocitl v nových jeskynních prostorech a objevil tak největší jeskynní dóm, který byl pojmenován podle starogermánské říše mrtvých Walhalla. Objevení jeskyně však ohrozilo místní ekonomiku a pracovní trh. Objev jeskyně znamenal uzavření lomu. Do týdne po objevení, bylo rozhodnuto místní radou, že se jeskyně otevře jako turistická atrakce a započalo se s pracemi, které vedly jejímu zpřístupnění pro veřejnost.

 Dračí jeskyně: sintrový závěs s prostřelenou dírou od sovětského vojáka (zdroj: CC BY-ND, Archiv Drachenhöhle Syrau, A. Wetzel)

Dračí jeskyně: sintrový závěs s prostřelenou dírou od sovětského vojáka (zdroj: CC BY-ND, Archiv Drachenhöhle Syrau, A. Wetzel)

První noha návštěvníka do Dračí jeskyně vkročila dne 28. září 1928. Rostoucí popularita mezi návštěvníky umožnila další rozšiřování zpřístupněných prostor. K dnešnímu dni jeskyně měří 550 metrů a nachází se v přibližné hloubce 15 metrů. Z toho je 350 metrů turistická trasa.

Na této trase, která vede přes několik jeskynních dómů, může návštěvník vidět klasickou sintrovou výzdobu (krápníky, brčka, závěsy, kaskády atd). Některé z těchto dómů jsou propojeny jeskynními jezery s nádherně průzračnou vodou.

Při vstupu z vestibulu do jeskyně lze vidět v podlaze za sklem majzlík, který propadl Undeutschovi puklinou do útrob tehdy neznáme jeskyně.

Další zajímavostí je asi padesáticentimetrový sintrový závěs s prostřelenou dírou uprostřed. Tuto díru prostřeli pistolí sovětský voják.

Od května do srpna je součástí prohlídky taky přibližně desetiminutová laserová show.

Cesta do Dračí jeskyně z Čech

Pokud nemáte auto a chcete se podívat do Dračí jeskyně, nemusíte zoufat. Obec Syrau se nachází na železniční trase Plauen – Mehltheuer. Tato poloha je pro české turisty výhodná.

Z České republiky existuje přímý vlakový spoj do Syrau ze Sokolova, který provozuje český dopravce GW Train Regio ve spolupráci s německým dopravcem Vogtlandbahn. Takže nasednete na vlak v Sokolově (o víkendu by měl tento spoj jezdit i z Karlových Varů) a vysednete v Syrau. Cesta vlakem ze Sokolova do Syrau trvá něco přes dvě hodiny.

Dračí jeskyně: podzemní jezero (zdroj: K. Malditz, CC BY-ND, Archiv Drachenhöhle Syrau)

Dračí jeskyně: podzemní jezero (zdroj: K. Malditz, CC BY-ND, Archiv Drachenhöhle Syrau)

Kromě přímého spoje ze Sokolova lze jet z Chebu, odkud jede spoj do Plauen, zde se přesedá. Pokud vlak nebude navazovat a budete čekat déle, můžete si čekání ukrátit v Plauen na Medvědí rozhledně. Tato rozhledna se nachází asi deset minut od nádraží po pravé straně v parku přes silnici.

Obec Syrau leží v dopravní síti Ergonet. To umožňuje si koupit v České republice síťovou příhraniční jízdenku ErgoNet, která platí celý den. Tato jízdenka má výhodnou cenu. Stojí 200 Kč a každá další osoba jedoucí na tuto jízdenku platí 100 Kč. Maximální počet osob jedoucích na jednu jízdenku je pět. Tato jízdenka platí pro Karlovarský kraj a německé příhraničí (pro aktuální informace doporučuji si prostudovat stránky ErgoNetu).

Neumíte Německy?

No to přece nevadí. Pokud si koupíte jízdenku ErgoNet, tak vám odpadá nákup jízdenky v Německu. Ve vlaku se ptají občas průvodčí kam jedete, protože některé zastávky jsou na znamení. Stačí jim říct Syrau a průvodčí vám řekne, že musíte stisknout signalizační tlačítko před zastávkou. Vlaky mají informační systém a tak stačí hlídat si zastávky.

A u vstupenek se dá jazyková bariéra vyřešit lístkem, na který si doma za pomoci překladače napíšete jakou vstupenku si chcete koupit. U vstupu tak dostanete i vytištěného průvodce v češtině.

Takže s pozdravem, který používají němečtí horníci Glück auf! vzhůru dolů do podzemí…


oficiální stránka Dračí jeskyně: syrau.de
Dračí jeskyně v mapě: mapy.cz/s/bezukepope
Fotogalerie k článku: 1url.cz/rzNfb

 


Hledáme redaktory:

Baví tě cestovat, fotit a psát? Chtěl bys sdílet své poznatky z cest a inspirovat další lidi, kam na výlet? Napiš nám na náš email:  preshumna(@)seznam(.)cz


Sledujte nás na sociálních sítích:

Nejnovější články:
 • Mlžnou krásou Rychlebských hor od Miroslava Kobzy | Knižní ochutnávka
  Na podzim letošního roku vyšla v nakladatelství Regia, v edici Tajemné stezky, nová kniha Mlžnou krásou Rychlebských hor od Miroslava Kobzy. Rozhodli jsme se, že vám ji představíme v nové rubrice Knižní ochutnávka. Kniha Mlžnou krásou Rychlebských hor pojednává o tajemných Rychlebských horách. Kraj hlubokých údolí, průzračných potoků, starých hradů, zaniklých vesnic a v podzemí ukrytého nezměrného bohatství…
 • Manínska tiesňava – nejužší soutěska ve střední Evropě | Strážovské vrchy
  Manínska tiesňava se nachází na území CHKO Strážovské vrchy nedaleko města Považská Bystrica. A na jedné cestě se nedaleko od Manínské tiesňavy nachází také Kostolecká tiesňava. Obě tyto tiesňavy – chcete-li česky soutěsky – mají svá nej. Manínska je nejužší soutěskou nejen na Slovensku, ale podle mnohých zdrojů i v celé střední Evropě. Kostolecká tiesňava pak má svůj rekord v Kostoleckém dómu…
 • Prohodna jeskyně – Dech beroucí podívaná do Očí Boha | Bulharsko
  Pokud se komukoli a kdykoli pochlubíte, že se chystáte na dovolenou do Bulharska, tak s velkou pravděpodobností dostanete otázku, jestli hodláte navštívit Zlaté písky či jiné letovisko v Bulharsku. Nicméně Bulharsko není jen Černé moře. Bulharsko nabízí nádherné vodopády, hory tyčící se vysoko k oblakům, prostorné jeskyně, horská jezera. Proto jsme se rozhodli vytvořit malý seriál a napsat pár článků…
 • Děčínský Sněžník – výlet na naši nejvyšší stolovou horu | Labské pískovce
  Díky nespočetnému množství různotvarých pískovcových skalních útvarů a stolových hor jsou Labské pískovce společně s Českým Švýcarskem označovány jako evropská Arizona. Pokud zavítáte na sever Čech naskytne se vám mnoho možných turistických cílů, které stojí za návštěvu. Pokud si za hezkého počasí za svůj cíl zvolíte na naši nejvyšší stolovou horu, Děčínský Sněžník, určitě nebudete výletu litovat…
 • Jaskyňa Mrtvych Netopierov – nevšední výprava do podzemí | Nízké Tatry
  Díky bohatě vyvinutému krasu a do výšky se tyčícím horským masívům se mohou Nízké Tatry pyšnit několika krasovými rekordy. Jde například o nejdelší Demänovský jaskynný systém s délkou více než jednačtyřicet kilometrů, nebo nejhlubší systémem Hipmanových jaskýň, kterému chybí jeden metr, aby dosáhl hloubky půl kilometru. Jaskyňa Mrtvych Netopierov je známa druhým největším jeskynním…

 

Podpoř nás sdílením