Na přeshraniční výlet k sousedům do Dračí jeskyně | Sasko

Dračí jeskyně, CC BY-ND, Drachenhöhle Syrau

V německém Sasku, asi čtyřicet kilometrů od Aše, se nachází obec Syrau. Na první pohled není tato obec ničím výjimečná. Pokud však budete trochu pozorní, všimnete skromných poutačů na zdejší turistickou atrakci. Tou atrakcí je Dračí jeskyně (něm. Drachenhöhle) a rozhodně stojí za návštěvu. 

Objevení Dračí jeskyně

Dračí jeskyně byla objevená 14. března 1928 ve vápencovém lomu v Syrau. Během prací na nových vrtech, mistrovi lomu Ludwigovi Undeutschovi propadl puklinou ve skále majzlík a zmizel v neznámé podzemní prostoře. Tato puklina byla následně rozšířena a dolů se spustil jeho syn Willy.

Otevření jeskyně pro turisty

Willy se ocitl v nových jeskynních prostorech a objevil tak největší jeskynní dóm, který byl pojmenován podle starogermánské říše mrtvých Walhalla. Objevení jeskyně však ohrozilo místní ekonomiku a pracovní trh. Objev jeskyně znamenal uzavření lomu. Do týdne po objevení, bylo rozhodnuto místní radou, že se jeskyně otevře jako turistická atrakce a započalo se s pracemi, které vedly jejímu zpřístupnění pro veřejnost.

 Dračí jeskyně: sintrový závěs s prostřelenou dírou od sovětského vojáka (zdroj: CC BY-ND, Archiv Drachenhöhle Syrau, A. Wetzel)

Dračí jeskyně: sintrový závěs s prostřelenou dírou od sovětského vojáka (zdroj: CC BY-ND, Archiv Drachenhöhle Syrau, A. Wetzel)

První noha návštěvníka do Dračí jeskyně vkročila dne 28. září 1928. Rostoucí popularita mezi návštěvníky umožnila další rozšiřování zpřístupněných prostor. K dnešnímu dni jeskyně měří 550 metrů a nachází se v přibližné hloubce 15 metrů. Z toho je 350 metrů turistická trasa.

Na této trase, která vede přes několik jeskynních dómů, může návštěvník vidět klasickou sintrovou výzdobu (krápníky, brčka, závěsy, kaskády atd). Některé z těchto dómů jsou propojeny jeskynními jezery s nádherně průzračnou vodou.

Při vstupu z vestibulu do jeskyně lze vidět v podlaze za sklem majzlík, který propadl Undeutschovi puklinou do útrob tehdy neznáme jeskyně.

Další zajímavostí je asi padesáticentimetrový sintrový závěs s prostřelenou dírou uprostřed. Tuto díru prostřeli pistolí sovětský voják.

Od května do srpna je součástí prohlídky taky přibližně desetiminutová laserová show.

Cesta do Dračí jeskyně z Čech

Pokud nemáte auto a chcete se podívat do Dračí jeskyně, nemusíte zoufat. Obec Syrau se nachází na železniční trase Plauen – Mehltheuer. Tato poloha je pro české turisty výhodná.

Z České republiky existuje přímý vlakový spoj do Syrau ze Sokolova, který provozuje český dopravce GW Train Regio ve spolupráci s německým dopravcem Vogtlandbahn. Takže nasednete na vlak v Sokolově (o víkendu by měl tento spoj jezdit i z Karlových Varů) a vysednete v Syrau. Cesta vlakem ze Sokolova do Syrau trvá něco přes dvě hodiny.

Dračí jeskyně: podzemní jezero (zdroj: K. Malditz, CC BY-ND, Archiv Drachenhöhle Syrau)

Dračí jeskyně: podzemní jezero (zdroj: K. Malditz, CC BY-ND, Archiv Drachenhöhle Syrau)

Kromě přímého spoje ze Sokolova lze jet z Chebu, odkud jede spoj do Plauen, zde se přesedá. Pokud vlak nebude navazovat a budete čekat déle, můžete si čekání ukrátit v Plauen na Medvědí rozhledně. Tato rozhledna se nachází asi deset minut od nádraží po pravé straně v parku přes silnici.

Obec Syrau leží v dopravní síti Ergonet. To umožňuje si koupit v České republice síťovou příhraniční jízdenku ErgoNet, která platí celý den. Tato jízdenka má výhodnou cenu. Stojí 200 Kč a každá další osoba jedoucí na tuto jízdenku platí 100 Kč. Maximální počet osob jedoucích na jednu jízdenku je pět. Tato jízdenka platí pro Karlovarský kraj a německé příhraničí (pro aktuální informace doporučuji si prostudovat stránky ErgoNetu).

Neumíte Německy?

No to přece nevadí. Pokud si koupíte jízdenku ErgoNet, tak vám odpadá nákup jízdenky v Německu. Ve vlaku se ptají občas průvodčí kam jedete, protože některé zastávky jsou na znamení. Stačí jim říct Syrau a průvodčí vám řekne, že musíte stisknout signalizační tlačítko před zastávkou. Vlaky mají informační systém a tak stačí hlídat si zastávky.

A u vstupenek se dá jazyková bariéra vyřešit lístkem, na který si doma za pomoci překladače napíšete jakou vstupenku si chcete koupit. U vstupu tak dostanete i vytištěného průvodce v češtině.

Takže s pozdravem, který používají němečtí horníci Glück auf! vzhůru dolů do podzemí…


oficiální stránka Dračí jeskyně: syrau.de
Dračí jeskyně v mapě: mapy.cz/s/bezukepope
Fotogalerie k článku: 1url.cz/rzNfb

 


Hledáme redaktory:

Baví tě cestovat, fotit a psát? Chtěl bys sdílet své poznatky z cest a inspirovat další lidi, kam na výlet? Napiš nám na náš email:  preshumna(@)seznam(.)cz


Sledujte nás na sociálních sítích:

Nejnovější články:
 • Bigarský vodopád – rekviem za jeden unikátní vodopád světa | Banát
  Bigarský vodopád se nachází v národním parku Cheile Nerei – Beusnita. V oblasti, která je známa našincům jako rumunský Banát. The World Georaphy vydal v roce 2013 seznam osmi jedinečných vodopádů světa, kde se na prvním místě umístil právě Bigarský vodopád. V pondělí 7. června 2021 přišla smutná zpráva – ve večerních hodinách se utrhl blok tvořený nánosem travertinu a zřítil se k zemi. Bigarský vodopád…
 • Otomar Dvořák: Soutěskami Českého krasu | Audioknižní ochutnávka
  Tato kniha nás zavede i na pohádkový hrad Karlštejn, klášter ve stínu gigantického útesu ve Sv. Janu pod Skalou, prastaré hradiště Tetín nebo rozsáhlé Koněpruské jeskyně s dílnou středověkých padělatelů mincí, ale především nám odhalí zákoutí neprávem opomíjená. Spatříme jeskyně, v nichž poustevníci sv. Prokop a sv. Ivan sváděli vítězný zápas s mocnostmi pekelnými, u trampských ohňů vyslechneme legendy o děsivém fantomu opuštěných lomů…
 • Hrad Pravda – romantické místo setkávání dnes i v minulosti | PP Džbán
  Na pomezí okresů Louny, Kladno a Rakovník se nachází přírodní park Džbán. Vytváří tak pomyslnou hranici mezi průmyslovými oblastmi Severočeské hnědouhelné pánve a Kladensko-rakovnické pánve. Pozoruhodnou krajinu Džbánska utvářeli geologické procesy zdvižením křídové tabule vysoko nad krajinu. Vzniklo tak poměrně rozsáhlé přírodovědně a krajinářsky cenné územ, které je ceněno díky své geomorfologii území…
 • Hrad Helfenburk – Hrádku se zmocnila tlupa loupeživých opic | Ústecko
  Hrad Helfenburk se nachází na pomezí CHKO Českého středohoří a Kokořínska nedaleko obce Úštěk v Ústeckém kraji. Byl vybudován ve 14. století na pískovcovém ostrohu, který ční nad údolím Hradeckého potoka. Zřícenina skalního hradu dokáže učarovat mnoha návštěvníkům. O její malebnosti svědčí i skutečnost, že si kulisy hradu pro své záběry vybral nejeden filmový štáb – např. pro film Dva na koni, jeden na oslu, O bílé paní…
 • Z hradu na hrad středním Krušnohořím od O. Grezlové | Knižní ochutnávka
  Z hradu na hrad středním Krušnohořím V prosinci vyšla u nakladatelství Regia, v edici Tajemné stezky, další zajímavá kniha Z hradu na hrad středním Krušnohořím od Otilie K. Grezlové. Ve spolupráci s nakladatelství Regia jsme vám další knižní ochutnávku.Po první knize Hornickou slávou středního Krušnohoří budeme pokračovat směrem na východ. Uvidíme, že tato část Krušných hor je o poznání „jinačejší“…

 

Podpoř nás sdílením