Děčínský Sněžník – výlet na naši nejvyšší stolovou horu | Labské pískovce

Díky nespočetnému množství různotvarých pískovcových skalních útvarů a stolových hor se Labské pískovce společně s Českým Švýcarskem mohou pyšnit označením evropská Arizona. Pokud zavítáte na sever Čech naskytne se vám mnoho možných turistických cílů, které stojí za návštěvu. Pokud si za hezkého počasí za svůj cíl zvolíte na naši nejvyšší stolovou horu, Děčínský Sněžník, určitě neolitujete.
Z Děčína do Jílového
Děčínský Sněžník se nachází na severozápadě, přibližně sedm kilometrů od města Děčín. Z Děčína se dá dostat přímým autobusovým spojem Děčín – Jílové, Sněžník, který jede z Děčína od nádraží. Naše cílová stanice je Jílové, Sněžník, restaurace Hraničář odkud dál budeme pokračovat po červené turistické značce.
Pokud se vydáme autem, tak ideální místo na zaparkování je placené parkoviště u Restaurace Hraničář.
Pokud pojedeme autobusem až na konečnou Jílové, Sněžník, tak můžeme vyrazit po zelené turistické značce, která vede kolem tzv. Švédského hřbitova a po přibližně kilometru a půl se napojuje na červenou značku.
Děčínský Sněžník
Od restaurace Hraničář půjdeme po červené značce, která vede po asfaltové cestě. Po necelém kilometru červená značka odbočuje z cesty vpravo na lesní pěšinu, po které pokračujeme dál. Tato pěšina nás dovede až na samotnou náhorní plošinu stolové hory Děčínský Sněžník. Ten svojí nadmořskou výškou 723 metrů je naší nejvyšší stolovou horou. Po pravé straně se nám otevírá krajina a nespočet výhledů na město Děčín a okolní kopce Českého středohoří, Lužických hor a Děčínské vrchoviny.
Rozhledna Děčínský Sněžník
Po dvou kilometrech dojdeme po červené značce ke kamenné rozhledně na Děčínském Sněžníku. Tato rozhledna vybudovaná v roce 1864 se do výšky třicet tři metrů. Původně měla sloužit jako jeden ze bodů trigonometrické sítě, na kterém se dohodly Rakousko, Sasko a Prusko. Tehdejší majitel děčínského panství hrabě František Antonín Thun, namísto běžné stavby dřevěné vyměřovací věže, povolal z Drážďan významného saského architekta Karla Moritze Haenela a ten navrhl 33 metrů vysokou kamennou věž v tehdy módním alžbětinském slohu. Věž od počátku vzbuzovala zájem výletníků, takže hrabě Thun brzy najal strážce, který za mírný poplatek na rozhlednu pouštěl zájemce.
Za pěkného počasí se z horního ochozu nabízí pohled na celé České Švýcarsko, na Milešovku, Sněžku, Ještěd, Jedlovou či na Říp. Vstupné se platí v bufetu, kde si lze, po zaplacení vstupného (dospělí 30kč a děti 15kč (rok 2021) a proti záloze (100kč), půjčit klíč.
Drážďanská vyhlídka
U rozhledny se nachází bufet a restaurace, kde se dá občerstvit. Od rozhledny pokračujeme dál po červené turistické značce, která nás vede pěšinou u pravého okraje stolové hory, což umožňuje nádherný pohled do krajiny. Zhruba po kilometru odbočíme z turistické značky na neznačenou cestu, která nás po osmi stech metrech dovede k asfaltové cestě a po ní dojdeme až k odbočce na Drážďanskou vyhlídku.
Z cesty odbočíme doprava a po čtyřiceti metrech přijdeme na skalní terasu, které se říká Drážďanská vyhlídka. Za pěkného počasí lze vidět padesát kilometrů vzdálené Drážďany a nepřehlédnutelné jsou stolové hory Saského Švýcarska. Určitě nepřehlédnete stolovou horu Königstein. Na její plošině se nachází pevnost, která patří mezi největší horské pevností v Evropě.
Kam dál?
Z vyhlídky můžeme dál pokračovat neznačenou pěšinou vedoucí vlevo od asfaltové cesty v místě, kde jsme odbočovali k vyhlídce. Tato cesta vede podél okraje stolové hory a my si můžeme užít ještě několik nezapomenutelných vyhlídek. Zhruba po půl kilometru se napojíme na červeně a zeleně značenou cestu, po které jsme vystoupali na náhorní plato stolové hory. A budeme pokračovat dolů po zelené turistické značce k Švédskému hřbitovu. Je zde postavený dřevěný kříž na kamenné mohyle. Ten zde postavil v minulém století bývalý starosta Děčína a provozovatel kavárny Franz Luft na památku svého vnuka, který padl v druhé světové válce. Od hřbitova pokračujeme dál k autobusové zastávce Jílové, Sněžník odkud jezdí autobusy do Děčína.
Tiské stěny
Další zajímavé místo, kam se vydat z Děčínského Sněžníku, lze nepochybně doporučit Tiské stěny. Od Drážďanské vyhlídky budeme pokračovat po asfaltové cestě a po čtyři sta metrech dojdeme do míst, kde se na cestu napojuje červená turistická značka k restauraci Hraničář a budeme po ní pokračovat čtyři kilometry, než dojdeme do Ostrova k rozcestníku. Z Ostrova navážeme na zelenou značku, která nás dovede přes skalní město až turistické chatě Tisá. Zde se nachází vstup do Tiských stěn. Během sezony se vybírá poplatek za vstup do skal (dospělí 50kč a dítě 25kč (v roce 2021). Skalní město je dost velké a dá se tu toulat několik hodin. Z Tisé pak jezdí autobus do Ústí nad Labem. K Tisé se vrátíme v nějakém z dalších článků.
—
Fotogalerie k článku: fb.com…
Nejnovější články
- Kýšovický vodopád – výlet k největšímu vodopádu Krušných hor | Ústecko
- Chřiby – strážci středního Pomoraví | Jiří Jilík a Bořek Žižlavský
- Bigarský vodopád – rekviem za jeden unikátní vodopád světa | Banát
- Soutěskami Českého krasu od Otomara Dvořáka | knižní ochutnávka
- Hrad Pravda – romantické místo setkávání dnes i v minulosti | PP Džbán
- Hrad Helfenburk – Hrádku se zmocnila tlupa loupeživých opic | Ústecko
Hledáme redaktory
Baví tě cestovat, fotit a psát? Chtěl bys sdílet své poznatky z cest a inspirovat další lidi, kam na výlet?
Napiš nám na náš email: preshumna(@)seznam(.)cz
Sledujte nás na sociálních sítích