Chřiby – strážci středního Pomoraví | Jiří Jilík a Bořek Žižlavský

Chřiby - strážci středního Pomoraví (Jiří Jilík a Bořek Žižlavský)

V roce 2015 vydalo nakladatelství Regia v edici Tajemné stezky knihu Chřiby – strážci středního Pomoraví, kterou napsal Jiří Jilík a Bořek Žižlavský. Web magazín Přes humna ve spolupráci s nakladatelstvím Regia vám přináší malou knižní audio ochutnávku.

  Knihu Chřiby – strážci středního Pomoraví a mnoho dalších poučných knih s regionální tématikou lze objednat u nakladatelství Regia.

O knize

Vydejte se s námi na jihovýchodní Moravu na hranici dvou národopisných regionů. Hané a Slovácka, které od sebe odděluje pohoří Chřiby. Není sice rozsáhlé a navenek vypadá poklidně a smírně, neboť četné dramatické příběhy vepsané historií do jeho tváře dávno zastiňují stoleté bučiny. Přitom stěží nalezneme v naší historické literatuře častěji skloňované slovo než Velehrad, považovaný od středověku až do počátku 20. století za hlavní město Velkomoravské říše, sídlo moravských králů i rezidenci soluňských bratří sv. Cyrila a Metoděje. Avšak lidé vstupovali do těchto míst již za pravěku, neboť podél řeky Moravy, jíž je pohoří strážcem, vedla proslulá jantarová stezka.

 

 

Pojďme se tedy spolu s autory Jiřím Jilíkem a Bořkem Žižlavským projít po valech výšinných hradisek na Holém kopci či na Brdu, obdivujme zlatý solid byzantského císaře Teofila nalezený na hoře sv. Klimenta, zapátrejme ve zříceninách hradů Cimburku a stříleckého hradu po vstupu po podzemních chodeb a v mohylovém poli na Tabarkách po zlaté rakvi krále Belly. Budeme-li pozorní, možná zahlédneme na cimbuří hradu Buchlova řasnatý šat černé paní, která ohlašovala tragickou událost v rodině majitelů, a v temném zákoutí jeskyně na Budačině třpyt zbojnického pokladu.

Jiří Jilík

Jiří Jilík, PaedDr., (1945), narodil se v Praze, ale od dětství žije na Slovácku, v Uherském Hradišti. Novinář, publicista, scénárista, folklorista. Většinu aktivního života působil jako redaktor nebo šéfredaktor v regionálním tisku a nakladatelství (Moraviapress, Malovaný kraj, Slovácké noviny). Je autorem nebo spoluautorem bezmála tří desítek knih a publikací v širokém  žánrovém rozpětí (beletrie, knížky pro děti, literatura faktu, novinářské žánry atd.)

Odkazy:

Bořek Žižlavský

Bořek Žižlavský(1962), sběratel, fotograf, spisovatel a publicista, člen České archeologické společnosti. Předseda Historické společnosti Starý Velehrad a spoluzakladatel Spolku podporovatelů historie Buchlovic. Je autorem nebo spoluautorem dvou desítek publikací o Chřibech. Napsal stovky časopiseckých a novinářských článků o historii a archeologii tohoto pohoří na pomezí Slovácka a Hané. Vedoucí osobnost Expedice Chřiby, spolku nadšenců, kteří se věnují dokumentaci přírodních a historických památek regionu.

Odkazy:

 

 

Nejnovější články

 


Hledáme redaktory

Baví tě cestovat, fotit a psát? Chtěl bys sdílet své poznatky z cest a inspirovat další lidi, kam na výlet?
Napiš nám na náš email:  preshumna(@)seznam(.)cz


Sledujte nás na sociálních sítích