Chřiby – strážci středního Pomoraví | Jiří Jilík a Bořek Žižlavský

V roce 2015 vydalo nakladatelství Regia v edici Tajemné stezky knihu Chřiby – strážci středního Pomoraví, kterou napsal Jiří Jilík a Bořek Žižlavský. Web magazín Přes humna ve spolupráci s nakladatelstvím Regia vám přináší malou knižní audio ochutnávku.
- Audioknižní ochutnávku si můžete poslechnout na Facebooku:
https://www.facebook.com/preshumna.cz/videos/1157042774778322 - Pokud nemáte účet na Facebooku můžete si ji poslechnou na Youtube:
https://youtu.be/G7CVhdJkKHw
Knihu Chřiby – strážci středního Pomoraví a mnoho dalších poučných knih s regionální tématikou lze objednat u nakladatelství Regia.
O knize
Vydejte se s námi na jihovýchodní Moravu na hranici dvou národopisných regionů. Hané a Slovácka, které od sebe odděluje pohoří Chřiby. Není sice rozsáhlé a navenek vypadá poklidně a smírně, neboť četné dramatické příběhy vepsané historií do jeho tváře dávno zastiňují stoleté bučiny. Přitom stěží nalezneme v naší historické literatuře častěji skloňované slovo než Velehrad, považovaný od středověku až do počátku 20. století za hlavní město Velkomoravské říše, sídlo moravských králů i rezidenci soluňských bratří sv. Cyrila a Metoděje. Avšak lidé vstupovali do těchto míst již za pravěku, neboť podél řeky Moravy, jíž je pohoří strážcem, vedla proslulá jantarová stezka.
Pojďme se tedy spolu s autory Jiřím Jilíkem a Bořkem Žižlavským projít po valech výšinných hradisek na Holém kopci či na Brdu, obdivujme zlatý solid byzantského císaře Teofila nalezený na hoře sv. Klimenta, zapátrejme ve zříceninách hradů Cimburku a stříleckého hradu po vstupu po podzemních chodeb a v mohylovém poli na Tabarkách po zlaté rakvi krále Belly. Budeme-li pozorní, možná zahlédneme na cimbuří hradu Buchlova řasnatý šat černé paní, která ohlašovala tragickou událost v rodině majitelů, a v temném zákoutí jeskyně na Budačině třpyt zbojnického pokladu.
Jiří Jilík
Jiří Jilík, PaedDr., (1945), narodil se v Praze, ale od dětství žije na Slovácku, v Uherském Hradišti. Novinář, publicista, scénárista, folklorista. Většinu aktivního života působil jako redaktor nebo šéfredaktor v regionálním tisku a nakladatelství (Moraviapress, Malovaný kraj, Slovácké noviny). Je autorem nebo spoluautorem bezmála tří desítek knih a publikací v širokém žánrovém rozpětí (beletrie, knížky pro děti, literatura faktu, novinářské žánry atd.)
Odkazy:
- Jiří Jilík (Wikipedie): https://cs.wikipedia.org/wiki/Ji%C5%99%C3%AD_Jil%C3%ADk
- Jiří Jilík (osobní web): http://jirijilik.webnode.com/
- Knihy Jiřího Jilíka (Nakl. Regia): https://www.nregia.cz/vyhledavani/?string=Ji%C5%99%C3%AD+Jil%C3%ADk
- Databáze knih: https://www.databazeknih.cz/vydane-knihy/jiri-jilik-7287
Bořek Žižlavský
Bořek Žižlavský(1962), sběratel, fotograf, spisovatel a publicista, člen České archeologické společnosti. Předseda Historické společnosti Starý Velehrad a spoluzakladatel Spolku podporovatelů historie Buchlovic. Je autorem nebo spoluautorem dvou desítek publikací o Chřibech. Napsal stovky časopiseckých a novinářských článků o historii a archeologii tohoto pohoří na pomezí Slovácka a Hané. Vedoucí osobnost Expedice Chřiby, spolku nadšenců, kteří se věnují dokumentaci přírodních a historických památek regionu.
Odkazy:
- Bořek Žižlavský (ČBDB) https://www.cbdb.cz/autor-3306-borek-zizlavsky
- Knihy Bořka Žižlavského (Nakl. Regia): https://www.nregia.cz/vyhledavani/?string=borek-zizlavsky
- Databáze knih: https://www.databazeknih.cz/vydane-knihy/borek-zizlavsky-7289
Nejnovější články
- Kýšovický vodopád – výlet k největšímu vodopádu Krušných hor | Ústecko
- Chřiby – strážci středního Pomoraví | Jiří Jilík a Bořek Žižlavský
- Bigarský vodopád – rekviem za jeden unikátní vodopád světa | Banát
- Soutěskami Českého krasu od Otomara Dvořáka | knižní ochutnávka
- Hrad Pravda – romantické místo setkávání dnes i v minulosti | PP Džbán
- Hrad Helfenburk – Hrádku se zmocnila tlupa loupeživých opic | Ústecko
Hledáme redaktory
Baví tě cestovat, fotit a psát? Chtěl bys sdílet své poznatky z cest a inspirovat další lidi, kam na výlet?
Napiš nám na náš email: preshumna(@)seznam(.)cz
Sledujte nás na sociálních sítích